Almanya Eğitim Sistemi

Almanya Eğitim Sistemi

  Almanya eğitim sistemi, Türkiye’den biraz farklı ve Amerika eğitim sistemine benzerdir. Almanya’da her eyaletin kendi eğitim bakanlığı vardır ve bu bakanlıklar kendi eğitim sistemini belirler. Bu nedenle eğitim, eyaletler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Temel Eğitim

almanya eğitim sistemi

almanya eğitim sistemi

  Okul öncesi eğitim 3-6 yaşları arasındadır ve isteğe bağlıdır. Ücretlidir ancak maddi durumu olmayanlardan ücret alınmamaktadır. Almanya eğitim sistemi ilkokul eğitimini çocuk 6 yaşını doldurunca başlatır. Grundschule adı verilen ve 4 yıl zorunlu eğitim süresi olan okullar, temel eğitim verirler. Ancak bu okullar, bizdekinden farklı olarak çocuğun eğitim hayatının belirlendiği yerlerdir. Dördüncü sınıfı bitiren bir çocuğun ders notları, öğretmen tavsiyesi ve veli fikri ile birlikte devam edeceği okul belirlenir. İlkokuldan sonra devam edecekleri okullar 3’e ayrılır.

Almanya Eğitim Sistemi Lise Eğitimi

Bunlar; Hauptschule, Realschule ve Gymnasium okullarıdır.

   İlk olarak Hauptschule okullarından bahsedelim. Bu okulların eğitim düzeyi basittir. Türkiye’deki meslek liselerine benzer. Çocukları meslek hayatına hazırlamaktadır. 5 yıllık eğitim süresi vardır. Bazı eyaletlerde eğitim 6 yıl sürer. Okul bittikten sonra 18 yaşına kadar meslek öğrenirler. Almanya’da bir kasap bile eğitimini almadan, diploması olmadan çalışamaz. Bu okullara genelde Türk öğrenciler ve göçmen çocukları devam etmektedir.

İkincisi; Realschule adı verilen okullardır. Eğitim süresi 6 yıldır, yani 10. sınıfa kadardır. Hauptschule okullarına göre daha iyi eğitim verir. Bu okullar, Hauptschule ile Gymnasium arasında yer alır. Kamu hizmetleri ve orta düzey bir işe girmek için bu okulun bitirilmesi zorunludur

Üçüncü okul ise; Gymnasium adı verilen üst düzey eğitimin verildiği ortaöğretim okullarıdır. Eğitim düzeyi diğer iki okula göre daha yüksek, daha akademik ve bilimseldir. Bu nedenle çok tercih edilen okullardandır. Eğitim süreci zorludur, 13. sınıfa kadar eğitim verilir. 13. sınıfta Abitur sertifikası almak için sınava girilir ve başarılı olan öğrenciler, üniversiteye girme hakkı kazanırlar. Bir veli, notları ve öğretmen tavsiyesine rağmen ilkokuldan sonra çocuğunun Gymnasium okullarına gitmesini isteyebilir ancak başarısızlık durumunda çocuk daha düşük seviyeli başka bir okula gönderilir ve sorumlusu tamamen veli ve öğrencidir. Bu da gösteriyor ki, Almanya eğitim sistemi, öğretmene önemli ve etkin bir rol vermiştir. Ayrıca bu sistem içinde Sonderschule okulları da vardır. Bu okullar, görme, işitme, vb. engelliler dışında zihinsel engellilere de eğitim vererek hayata hazırlamaktadır.  

Almanya Eğitim Sistemi Yüksek Öğrenim Kurumları

Almanya eğitim sistemi, lise bittikten sonra, Fachhochschule yani Meslek Yüksek Okulları, üniversiteler ve sanat yüksek okullarına (bizdeki konservatuvar benzeri) devam imkânı vermektedir. Üniversiteye gelen bir öğrenci, en az 2-3 yabancı dili iyi düzeyde bilmelidir. Yine üniversitede 1 yıl yurtdışında bulunma zorunluluğu vardır. Meslek yüksek okulları, toplumun nitelikli personel ihtiyacına cevap vermeye yönelik eğitim kurumlarıdır.  Üniversiteden farkı, daha çok uygulama odaklı oluşudur. Türkiye’den farklı olarak meslek yüksek okulları da lisans düzeyinde okullardır.

Devlet üniversitelerinde, lisans üstü eğitim, master ve doktora eğitimleri de verilir.

Almanya’daki bu eğitim sistemi, erken yaşta mesleki yönlendirmeden dolayı yer yer eleştirilere maruz kalmaktadır. Ayrıca eğitim sürecinin zorluğundan dolayı, nitelikli personel sayısında sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle Almanya eğitim sistemi zaman zaman yetersiz kalmaktadır diyebiliriz.

Comments

Mustafa

Keşke turkiyede de ogretmenlere etkin bir rol verilse. bircok aksakligin duzelecegine inaniyorum.

admin

Kesinlikle katılıyorum. Bir Alman öğretmen le tanıştım. Öğrenci sınıfta yersiz zarar veriyorsa öğretmenin anında rapor tutmaya hakkı var. Bizim okullarda rapor tutancaya kadar oo sınıf ortalığı birbirine katıyor. Öğretmene gerekli saygınlık kazandırılmalı kesinlikle

Emel

Maalesef bizde veliler daha etkin rol oynuyor bu da bircok olumsuzlugu beraberinde getiriyor işte…

admin

Evet haklısınız sanırım

Hülya Bolluk

Eğitimin ücretli olması ilginç geldi bana. Bu kadar gelişmiş bir ülkede ücretsiz eğitim vardır diye düşünüyordum.

admin

Banada ilginç geldi evet

ayşe

ülkemizde de meslek liselerine ilgiyi artıracak önlemler alınmalı, herkes memur ya da akademisyen olmak zorunda değil yeter ki istediği ve ilgi duyduğu mesleğe yönlendirilsin o zaman herkesin daha başarılı olacağına inanıyorum.

Ayşe06

Eyaletlerin farklı eğitim sistemine sahip olması bence tartışılır bir konu.

Sultan YİĞİTER

Hep merak ettiğim bir konuydu Almanya eğitim sistemi. Teşekkür ederim emeğiniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.