Dikey Geçiş Sınavı Açıköğretim Lisans Tamamlama

DGS AÇIK ÖĞRETİM LİSANS TAMAMLAMA

Dikey geçiş sınavı açıköğretim lisans tamamlama; “Açıköğretim Ön Lisans Programları ve Meslek Yüksekokulları Mezunu Öğrencilerin  Lisans Öğrenimine Devam Etmeleri Hakkındaki Yönetmelik” esaslarına göre Açıköğretim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları önlisans programlarından mezun olmuş öğrencilerden lisans öğrenimine devam etmek isteyenler dikey geçiş sınavına girerek yeterli puanı alıp kayıt yaptırabilmektedirler.  Dolayısıyla herhangi bir önlisans bölümünü bitirip 4 senelik bir açıköğretim bölümünde devam etmek isteyenlerin DGS’ye girmesi gerekmektedir. 2016-2017 öğretim yılına kadar önlisans mezunları herhangi bir sınava girmeden direkt aöf bölümlerine yatay geçiş yapabilmekteydiler. Lakin 2016-2017 öğretim yılından itibaren bunun için Dikey Geçiş Sınavına giriş şartı getirildi.

Dikey Geçiş Sınavı Açıköğretim Lisans Tamamlama zor mu kolay mı?

DGS Açıköğretim Lisans Tamamlama 2016 yılı öncesine göre şüphesiz ki zorlaştı diyebiliriz. Çünkü bu tarihe kadar her önlisans mezunu aöf lisans tamamlamaya sınavsız bir şekilde geçebiliyordu. Ama yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere 2016-2017 senesinden itibaren lisans tamamlama bir nebze zorlaştı diyebiliriz. Ama yine de çok zor demek doğru olmaz. Zira AÖF lisans tamamlama taban puanları yeterince düşük ve kontejanları oldukça yeterli. Her sene Dikey Geçiş Sınavı Açıköğretim lisans tamamlamak için yaklaşık 50bin kontejan ayrılmaktadır. Ortalama 160 puan alabilen öğrenciler DGS ile açıköğretim lisans tamamlamaya hak kazanıyor. Eskiden bu sayı sınırsız idi, şüphesiz eskiye göre biraz zor olmakla birlikte yine de ortalama bir öğrenci için yeteri kadar kolay diyebiliriz. Yine de herhangi bir ters durumla karşılaşmamak için önlemlerimizi önceden almakta fayda var.

DGS Lisans Tamamlama Taban Puanları

2018-2019 öğretim yılında DGS ile lisans tamamlamak isteyen öğrencilerin ortalama 200 puan almaları yeterli olmuştur. 200 puan ve 200 puan üstü alan öğrenciler Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinin açık öğretim programlarına kayıt yaptırmaya hak kazanmıştır. 2019-2020 eğitim öğretim yılı taban puanları da geçtiğimiz yılın puanları ile hemen hemen aynı olacaktır diye düşünüyoruz. 2018-2019 AÖF Lisans Tamamlama Taban puanlarını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

dikey geçiş sınavı açıköğretim

dikey geçiş sınavı açıköğretim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.