DİKEY GEÇİŞ SINAVI ZOR MU ? KOLAY MI?

DiKEY GEÇiŞ SINAVI ZOR MU ? KOLAY MI ?

Dikey geçiş sınavı zor mu yoksa kolay mı? Arkadaşlar açıkçası bu sorunun cevabı kişiye göre değişecektir. Ama bu sorunun cevabını 100 kişiye sorsak 50’den fazlası bu soruya kolay diyerek cevap verecektir. Dikey geçiş sınavının (DGS) ne demek olduğundan bir başka yazımızda kısaca bahsetmiştik. Bu yazımızda da Dikey geçiş sınavının zor mu kolay mı olduğuna sizlerle birlikte cevap bulmaya çalışacağız. Yazımızın devamında kafanızdaki sorulara kısmen cevap bulmuş olacaksınız.

DİKEY GEÇİŞ SINAVINDA HANGİ KONULARDAN SORU SORULUR

Dikey geçiş sınavında 60’ı sayısal 60’ı sözel olmak üzere 120 soru sorulur. 60 sözel sorunun içerisinde yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 tane sözel mantık sorusu bulunur ve bunların dışında kalan sorular paragraf, cümlede anlam , kelimede anlam vb. konulardan çıkarken dil bilgisi sorularına yer verilmez. Matematikte ise, sayılar, cebir, problemler, yetenek ve geometri alanlarından sorular çıkmaktadır. Bu soruların içerisinde öğrencileri en çok zorlayanlar sözel ve sayısal mantık sorularıdır.

DİKEY GEÇİŞ SINAVINDA ÖĞRENCİLERE NE KADAR SÜRE VERİLİR?

Dikey geçiş sınavına giren öğrencilere bu 120 soruya cevap vermeleri için 2 buçuk saat yani 150 dakika süre hakkı tanınır. Bu da her soru için 75 saniyelik süreye tekabül eder. Yani DGS de her bir soru için 75 saniye hakkınız var demektir. Aslına bakıldığında çok kısa bir süre olmasada işin içine sınav stresi de girince bu süre yeterli gelmeyebiliyor. Dikey geçiş sınavı bir bilgi ölçme sınavı olmasının yanında aynı zamanda bir hız sınavıdır. Bu sınavda başarılı olmak istiyorsanız bilginizi doğru yerde kullanmak kadar en doğru ve en hızlı bir şekilde kullanmanız da gerekir.

DiKEY GEÇiŞ SINAVI ZOR MU ?

Yazımızın başında da bahsettiğim üzere dikey geçiş sınavının zor olup olmadığı göreceli bir kavramdır. Biz soruyu ” dikey geçiş sınavı zor mu ?” yerine DGS mi daha zor YKS mi daha zor olarak sorsak daha isabetli olur sanırım ve bu sorunun cevabını daha kolay verebiliriz. DGS de tek bir oturum vardır, YKS de ise TYT ve AYT olmak üzere iki oturum yapılır. DGS de 120 soruya 150 dakika verilir, TYT de 120 soru 135 dakika ve AYT de 160 soru 180 dakika verilir. DGS de sözel ve sayısal birinci bölümlerden sorumlu tutulursunuz, YKS de ise mat1, mat2, tükçe1, türkçe2, sosyal1, sosyal2, fen1, fen2 gibi daha fazla ders ve konudan sorumlu tutulursunuz. Dolayısıyla bu açılardan yaklaşıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı zor mu sorusunun cevabı YKS’ye göre daha kolay olmuş oluyor. Ama dikey geçiş sınavının da kendi içinde zorlukları yok değil. Tabi bunun üstesinden doğru çalışma yöntemi ile, bol soru ve deneme çözerek gelebilirsiniz.

Arkadaşlar eğer DGS ile alakalı kafanıza takılan herhangi bir soru var ise yorum kısmına soru bırakabilirsiniz. En kısa zamanda sorunuza cevap vermeye gayret gösteririm. Bir başka yazımızda görüşmek üzere Allah’a emanet olun…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.