İTALYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER

      İTALYA’DA EĞİTİM İÇİN İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER

   Genel:

İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler için ilk olarak İtalya’dan bahsetmemiz gerekir. İtalya; Avrupa’nın en gözde ülkelerindendir. Kültüründeki çeşitliliği, sosyal hayatındaki renkliliği, bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle iklimi, her köşe başında tarih dolu olması, insanlarının sıcak ve samimi olması, mutfağı, eğitim tarihi ve kalitesi, İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler olması, diğer Avrupa ülkelerine yakınlığı, sanatı ve sanatçıları, modası, mimarisi ve daha birçok özelliği ile tüm gözlerin üzerinde olduğu, ilgi odağı bir ülkedir.

italya'da ingilizce eğitim veren üniversiteler
italya’da ingilizce eğitim veren üniversiteler

İtalya’da Üniversite Eğitimi:

İtalya’da eğitim tarihi, oldukça geçmişe dayanmaktadır. Dünyanın şimdiki anlamda ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1088’dir. Eğitim sistemini birçok ülke kendine örnek almıştır. Yine birçok ülkenin gençleri de İtalyan üniversitelerinde okumak istemektedir. Çünkü gerek devlet üniversiteleri, gerek özel üniversiteler eğitim kalitesi bakımından dünya sıralamasında ilk sıralara yerleşmiştir. İtalya üniversitelerinden alınan diplomalar tüm dünya ülkeleri tarafından kabul görmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler bulunması, yabancı öğrencilerin de İtalya’nın ilgi odağı olmasında önemli bir etken olmuştur. İtalya, 12 yıllık ortaöğrenimini tamamlayan öğrencileri üniversitelerine kabul etmektedir. Yabancı öğrenciler, şayet 11 yıllık bir ortaöğretim görmüşse eksik kalan 1 yılı ülkelerinde üniversitenin birinci sınıfını okuyarak denkleştirebilmektedir. İtalya’da üniversiteler 3 yıldır, bu nedenle başka bir ülkedeki 4 yıllık üniversiteden denklik alabilmek için o ülkede bir yıl daha üniversite okumak gerekmektedir. İtalya’da devlet üniversiteleri İtalyanca eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerde mevcuttur. Bazı üniversitelerin bazı bölümleri de İngilizce eğitim vermektedir.

  İtalyanca Eğitim Veren Üniversiteler:

İtalya’da devlet üniversiteleri, genelde İtalyanca eğitim verir. Üniversite eğitimi birçok Avrupa ülkesine göre oldukça ekonomiktir. Üniversitelerde eğitim 3 yıldır ancak öğrenciler 2 yıl daha okuyup Master eğitimi almış olarak mezun olabilirler.

İTALYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER:

İtalya’da herhangi bir insanın soracağı sorulardan biri “İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler hangileri” sorusu olmaktadır. Yani, yerli ve yabancı öğrencilerin ilgisini toplamaktadır İngilizce eğitim veren üniversiteler. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler, genellikle özel üniversitelerdir. Ancak bazı devlet üniversitelerinin bazı bölümleri, İngilizce eğitim vermektedir. Mesela Teknik Üniversite olan “Politecnico di Milano” da sadece mimarlık bölümü İngilizcedir. Diğer bir üniversitede yine Teknik bir üniversite olan “Politecnico di Torino” üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği, otomotiv mühendisliği, mekanik mühendislik ve mimarlık bölümleri İngilizcedir. “Ca Foscari Venedik” üniversitesi’nde ise işletme, ekonomi, ve uluslararası ilişkiler, bir de dijital yönetim programı İngilizcedir. İtalya’da özel okulların çoğunun İngilizce eğitim verdiğini görebiliriz. Bunlar başlıca “IED, NABA, DOMUS Academy, Marangoni, SPD, Polidesign, Apicius, Raffles Milano” üniversiteleridir.

Ancak, tercihini İtalya’da olan İngilizce eğitim veren üniversiteler yönünde yapacak bir öğrencinin eğitimin 3 yıl olması ve hazırlık sınıflarının olmadığını göz önünde bulundurarak iyi düzeyde İngilizce biliyor olması gerektiğini aklından çıkarmaması gerekmektedir.

Ülkü Tokul

Comments

Saadet

Cocuklarımin italyan universitelerinde okumasini cok isterim

admin

Ben ev-okul sistemini benimsiyorum 🙂

Bünyamin

İngilizcemiz olmasa başka dille italyada eğitim görebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.