YDS Sınavı 2022

YDS Sınavı 2022 yazımıza hoş geldiniz. Yazımızda YDS sınavına 2022 yılında Bahar ve Güz dönemlerinde nasıl hazırlanabileceğinizi anlatıyorum. Başarı yöntemleri ve tekniklerini konuşacağız. Diğer sınavlar ile olan denklikleri üzerinde duracağız. Kısacası ben İngilizce öğretmeni Onur Kalafat beraber çalışıp beraber en iyi puanları alacağız.

Bildiğiniz üzere YDS sınavında kazanmak değil puan almak söz konusudur. Yani 80 alıp kazanmış değil, 80 yada 90 alıp İngilizce bilginizi belgeleyebilir düzeye geliyorsunuz.

YDS Sınavı hakkında kısa bilgi – YDS Sınavı 2022

İlk önce  ÖSYM ‘nin (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin)  tüm sınavlarına ulaşmak için kullanabileceğiniz numara ile başlayalım. 444 OSYM yani telefonunuzun tuş harflerine denk gelen 444 67 96 numarasından ÖSYM nin yaptığı tüm sınavlara ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili en detaylı bilgilere https://www.osym.gov.tr/TR,22609/2022-yds1-basvurularinin-alinmasi-17022022.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

YDS de Nasıl Başarılı Olunur

İyi bir sosyal İngilizce’ye sahip olmak bazen YDS gibi sınavlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle daha çok akademik metinlere aşinalık kazanmalı. Teknik İngilizce metinler okunmalı. Bu nedenle gramer ve okuma-anlama konusuna ağırlık göstermek gereklidir. İnternette bu alanda çok fazla kaynak bulunmaktadır. Bazen İngilizce’nin zengin kelime yapısı dolayısı ile sınavda başarılı olmak için en çok zamanı kelime öğrenmeye ayırmanın en akıllı yöntem olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa durum o şekilde değildir. Sınavda kelime bilgisi soran soruların sınavın az bir miktarını oluşturduğu hatırlanmalıdır.

Sizler için YDS’de başarılı olmanızı sağlayacak ve benimde uygulayacağım teknikleri beraberce okuyalım.

YDS Sınavı Başarı Klavuzu

YDS sınavına hazırlık babında ve genel İngilizce’nizi canlı tutacak şekilde kelime çalışmak için, internette “vocabulary” yazdığımızda karşımıza çıkan ilk siteye bir göz atalım. Benimde ilk öğrendiğim kelime bu İngilizce’de ki vocabulary kelimesi idi. İşin şakası. https://www.vocabulary.com/

Bu sitede interaktif yöntemlerle kelime çalışabiliyorsunuz.

Kendinize çıkardığınız kelimeler ile quizlet aracında quizler hazırlayabilirsiniz. Web sitemizde bulunan A1, A2, B1, B2 ve C1 kelime listelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YDS Okuma ve Diğer Alanlar

Akademik metinler okumayı düşünebilirsiniz. İnternette bu alanda baya bir kaynak mevcut. Test çözme yetinizi bana kalırsa özellikle bu üniversiteyi bitirdikten sonra olan döneminizde bari olsa bana kalırsa varsın boşverin. Hatta bunun karşılığında A üniversitesinin B bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve varsın başlamayın. Çünkü hayat test çözmekten çok daha farklı. Bunu sizde çok rahat biliyorsunuz. Test çözme yetinizi geliştireceğim derken, zamanlarla yarışacağım ben derken, okuma zevkinden asla kendinizi bir yerlere alıkoymayın.

Ben İngilizce öğretmeniyim ve 41 yaşında bir insanım. Ve biliyorum bu yazıyı okuyan benden küçük yada büyüklerde var. Fakat hayat 120 yada 180 dakikaya sığan haydi bire çözülmesi gereken küçük test kutucuklarından çok daha farklı. Bu arada zaten İngilizce’de okuduğunuzu anlamaya başladıysanız, test sorularınıda pek tabi çözebileceksiniz. Bu hayat daha çok bir insan olma sınavı. O yüzden İslamiyet’in kutsal kitabının ilk gökten inen ayetinde dendiği gibi. Oku. Okuyunca okuma beceriniz gelişecek. Okuma beceriniz gelişince zaten testleride bir o kadar kolay cevaplıyacaksınız. Emin olabilirsiniz. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in kendini bu yaşında 1 haftalık okuma inzivalarına kapattığını, doğa ile başbaşa bir kulübede 1 hafta boyunca kitap okuduğunu belki duymuşsunuzdur.

YDS Sınavı 2022, YDS Sınavı 2022, YDS Sınavı 2022, YDS Sınavı 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.